Gry i układanki logopedyczne

Puzzle w ogóle stanowią zabawkę edukacyjną dla dziecka w każdym wieku. Początkowo są to duże elementy do układania dla malutkich dzieci, przedstawiające postaci bajkowe a z czasem w życie dziecka wkraczają coraz to trudniejsze układanki. Dzięki temu kształtowana jest wyobraźnia i umiejętność koncentracji. Te i wiele innych zdolności nabywa i rozwija dziecko poprzez zabawę.

Udowodniono, że to najlepszy sposób, aby od najmłodszych lat uczyć tego wszystkiego co jest w otaczającym nas świecie. Szczególnego rodzaju pomocą naukową, bo tak można je nazwać, są puzzle logopedyczne. Stworzono je z myślą o dzieciach tak w wieku przedszkolnym jak i starszych, które nie posiadają jeszcze ukształtowanej w pełni umiejętności poprawnego wysławiania się lub przejawia się ona na niskim poziomie.

Chodzi przede wszystkim o artykulację pewnej grupy głosek szczególnie sprawiających trudność. Może to prowadzić do kłopotów w komunikacji z osobami z najbliższego otoczenia jak też przyczyniać się do powstawania trudności w pisaniu i czytaniu. Tego rodzaju puzzle służą nie tylko do układania ale zwłaszcza do pracy wspólnej z logopedą lub nauczycielem, który pokieruje pracą dziecka, sprawdzając poprawność wymowy. Można także samodzielnie ćwiczyć z dzieckiem, które wiążąc w umyśle obraz z dźwiękiem wypowiadanych słów łatwiej je zapamiętuje.

W zestawach puzzli znajdziemy ćwiczenia oraz rozsypankę do ułożenia. Zadaniem dziecka jest łączyć w pary pasujące do siebie obrazki i nazywać to co na nich widzi a następnie łączyć pojedyncze litery tak, aby powstał z nich wyraz jaki, kolejno należy odszukać na załączonej planszy i poprawnie go odczytać.

W ten sposób znacznie łatwiej zachęcić małego ucznia do nauki czytania, która przysparza wiele kłopotu nie tylko dzieciom z problemami ale również tym, które tych problemów z artykulacją nie mają a zwyczajnie szybko się zniechęcają niepowodzeniami.

Układanie to zabawa, interesująca i jednocześnie nagroda za powzięty trud. Pozwala ona zrozumieć, że uczenie się czytania i wymowy poszczególnych wyrazów nie musi być nudnym zajęciem. Ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem puzzli logopedycznych są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia, bo nie zniechęcają do pracy. Wręcz odwrotnie, a jeśli nauka z nimi odbywa się systematycznie, to dzieci nabywają pewności w wysławianiu się i utrwalają wymowę.